Yapay Zekadan 31 Mayıs İçin Altın Fiyatı Tahmini!

Altın, Nisan ayını yaklaşık 2.300 dolar ile şimdiye kadarki en yüksek ay sonu fiyatıyla tamamladı. Dahası sarı metal, Nisan’da neredeyse sürekli olarak rekor seviyelere yükseldi. Bu sayede son haftalarda birçok manşette kendine yer buldu. Peki bundan sonra nasıl bir rota izleyecek? Bir fikir vermesi adında yapay zekaya sorduk.

Uzmanlar altının 3 bin dolara ulaşma potansiyeli olduğunu söylüyor

Gerçekten de jeopolitik korkuların artmasıyla birlikte, güvenli liman emtiaların kralı hızla yükseliyor. Bloomberg’in Kıdemli Emtia Stratejisti Mike McGlone da dahil olmak üzere birçok uzman değerli metalin 3.000 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Yine McGlone’un da aralarında bulunduğu pek çok uzman, son dönemde gelen moral bozucu enflasyon verileri ve resesyonun önlenmek yerine ertelendiğine dair yaygın kanı nedeniyle altının hisse senetleri ve kripto paralara göre önemli bir avantaja sahip olduğu ve uzun vadede diğer pek çok varlıktan daha iyi performans göstereceği sonucuna vardı.

Yapay zeka Mayıs sonunda altın fiyatını tahmin ediyor

Analistler ve uzmanlar altının 2024 sonuna kadar göstereceği muhtemel performans konusunda oldukça iyimser. Buna benzer şekilde AI da kıymetli metalin beklentileri konusunda olumlu bir sonuç ortaya koyuyor. Yine de en olası senaryoya göre altın, yazı sırasındaki fiyatı olan 2.300 doların oldukça üzerinde. ChatGPT, değerli metalin Mayıs sonunda 2.450 dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Böylece, altını yıl sonu tahmini değeri olan 3.000 dolara doğru ilerletecek önemli bir yükseliş öngörüyor. Son olarak AI, altının mevcut düşüşünün derinleşebileceği ve bir ay içinde kendisini 2.150 dolar seviyesinde bulabileceği yönünde küçük bir olasılık da görüyor.

Altın fiyat tahmini 31 Mayıs 2024. Kaynak: ChatGPT

Değerli metal için önümüzdeki haftalarda büyük bir artış mümkün!”

Bir ay içinde 2.450 dolara doğru bir yükseliş oldukça iddialı. Bununla birlikte, önemli bir artışı tamamen göz ardı etmek de şu an için mantıklı değil. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, gerçekten de altın son zamanlarda güçlü yükseliyor. Ancak, bunun yanında bir miktar dalgalanmayla da karşılaşıyor. İsrail ile İran arasında Nisan ortasında yükselen tam kapsamlı bir savaş olasılığı kadar endişe verici çok az haber olmasına rağmen, Orta Doğu’daki durum gerginliğini koruyor ve Avrupa’daki durum Başkan Macron’un giderek şahinleşen söylemiyle daha da gerginleşiyor.

Altın 1 aylık fiyat grafiği. Kaynak: TradingView

Nisan ayının ikinci yarısında yaşanan altın fiyat düşüşünün ardından, MKS PAMP Metal Stratejisi Başkanı Nicky Shiels, ‘Altın (ve Gümüş) boğaları için yeni bir kötü haberin kötü haber olmadığını’ ve önümüzdeki potansiyel tehlikelerle birlikte, değerli metalin önümüzdeki haftalarda gerçekten de büyük bir artış görebileceğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir